بلاگ

رقص شالاخو

توسط انواع رقصدر 1396-03-03

رقص شالاخو

رقص شالاخو، از رقص‌های قدیمی و محبوب منطقه قفقاز است. (به زبان ارمنی շալախո – به ترکی آذربایجانی Şalaxo – به زبان گرجی შალახო).

یک رقص فولکلوریک قدیمی اهالی قفقاز جنوبی است. رقص شالاخو مردانه است; و همیشه با اشتیاق فراوان ایفا می‌شود; و گاه گاهی توسط زن و مرد با همدیگر می‌رقصند.

رقص شالاخو یکی از مورد علاقه ترین رقص های مردان آذربایجان است; و اجرا کنندگان سعی می کنند که آن را در نهایت مهارت و استادی اجرا نمایند.

رقص شالاخو یکی از قدیمی ترین رقص های آذربایجان می باشد. و نحوه تاریخی به وجود آمدن آن هم جالب است.

کولی قاوال به دست که آن را می نواخت و حیوانات خود مثل خرس (یا میمون) را وادار به پریدن و پشتک زدن و رقصیدن می کرد. کولی حرفه ای تکه چوبی را بر پشت میمون قرار می داد; و اشاره می کرد که تماشاگران از جلویش رد شوند و خودش هم چنین ماهنی هایی می خواند:

آی یئری، میمون یئری

داغلاری دولان یئری

چوبان قویونا گئده‌

باهار بویونا گئده‌ر
چوبانین آج توخلوغو

نیشان قویونا گئدر

آی شله کوم، مایاللاکوم

و…

اسم این رقص هم از یک واژه اشاره شده در ماهنی –شله- گرفته شده است. البته بسیاری هم به خاطر این واژه به جای “شالاخو” از واژه “شه له خو” برای این رقص استفاده می کنند.

با توجه به تکنیک های مختلف موجود برای ایفای این رقص و وجود گستره زیادی برای حرکات، این رقص را در حالات و تکنیک های مختلفی اجرا می کنند.

این رقص را بسیاری از آذربایجانی ها با علاقه زیادی اجرا می کنند; و مشابه این رقص را با تغییراتی کمی در ظواهر آن در گرجستان هم شاهد هستیم.

موسیقی دان ها روی ملودی این رقص کارهای زیادی انجام داده و می دهند.افراسیاب بدل بیگلی در اثر “قیز قالاسی” خود از این ملودی استفاده کرده; و همچنین آرام خاچاطوریان هم در اثر ” قایانئ ” از این ملودی استفاده نموده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید