بلاگ

رقص قازاغی

توسط انواع رقصدر 1395-10-08

رقص قازاغی یکی از قدیمی ترین رقص های آذربایجانی می باشد. این رقص همان گونه که از نام آن می توان پی برد، از منطقه قازاغ به وجود آمده است. این رقص، یکی از زیباترین رقص های آذری در این منطقه و سایر مناطق محسوب می شود، به طوری که توانسته است علاقه مندان زیادی را در این عرصه به سمت خود جذب نماید.

برخی منابع، خبر از این دارند که در زمان های قدیم، قازاغی در آرایش نظامی و موقع اعزام به جنگ اجرا می شده است و به نوعی رقص جنگجویان به حساب می آمده است. رقص قازاغی به گونه ای می باشد که در آن می توان علاوه بر نیک بینی و قهرمان پروری، نشانه های زیرکی و تفکر را نیز مشاهده کرد.

قازاغی نوعی رقص تند و پرجنب و جوش می باشد. برای اجرای این نوع رقص آذری نیاز به توان و انرژی زیادی می باشد. رقص قازاغی در انواع مختلف موجود بوده و در سازهای متنوع نواخته شده است. در سال ۱۹۳۶ میلادی آهنگ ساز برجسته و معروف اوزئیر حاجی بی اف در زمان تشکیل گروه رقص و آواز از آهنگ سازان معروف دعوت به عمل آورده و این رقص را از دیدگاه کروگرافی مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

رقص قازاغی در برنامه گروه های حرفه ای رقص و آماتور جای خاص خود را داشته است. این رقص به طور گسترده به صورت گروهی توسط رقاصان ماهر روی صحنه اجرا می شود البته در حالت معمولی به صورت تک نفره نیز کاربرد دارد. در این نوع از رقص، از دیدگاه تکنیک و تنوع حرکات ترکیبی زیادی وجود دارد. رقص قازاغی در طبقه ی رقص های سنگین قرار دارد. علاوه بر اجرای تکنیکی حرکات مرکب قوت و حس درونی نیز لازمه اجرای این رقص میباشد.

ما این نوع از رقص را جهت تمرین برای عروس دامادان پیشنهاد نمیکنیم، چون این نوع از رقص بیشتر دارای حالت های رقص مردانه می باشد. این رقص در حالت ترکیبی با رقص های دیگر حالت جذابی را به وجود می آورد.

 

منبع: اولترادنس

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید