بلاگ

رقص اوزون دره

توسط انواع رقصدر 1396-02-11

رقص اوزون دره از قدیمی ترین رقصهای آذربایجان و رقصی بینهایت جذاب، ظریف و لیریک است. رقص اوزون دره دارای مئلودی ملایم و گوش نواز بوده و بیشتر مخصوص مراسم جشن و عروسی میباشد.

حرکات رقص و موسیقی این ملودی برای ایفای بانوان مناسب تر به نظر می رسد. امروزه رقص دو نفره آقا و خانم در این رقص، بیشتر استفاده می شود. لازم به ذکر است که رقص اوزون دره در بعضی از مناطق بصورت یاللی (جمعی و دست به دست هم) اجرا میشود.

تاریخچه و دلیل نامگذاری رقص اوزون دره

نام این رقص برگرفته از دره ای بنام اوزون دره درمنطقه قره باغ مابین روستای “آغ دام” و “گؤی تپه”  میباشد که در آن از روی عادات و رسوم رقص میکردند و این رقص صرقا منحصر به این دره می‌باشد. بر اساس روایاتی اوزون دره توقف گاه تره کمه ها در زمان ییلاق بود و آنها موقع عبور کردن از این محل در این دره به استراحت می پرداختند و با قبیله های دیگری که با آنها رابطه دوستی داشتند در این دره ملاقات می کردند و به رقص و شادی می پرداختند . روایت دیگری نیز حاکی از آن است که در زمان بردن عروس از همین دره اندکی در آن توقف میکردند و اطرافیان داماد بخصوص بانوان با رقص جلوی عروس وداماد ـ آرزوی سعادت و خوشبختی برای آنها مینمودند.

در بعضی از مناطق مراسم عروسی که از طرف داماد برگزار میشد سه روز طول میکشید. روز چهارم خانم ها هم جمع میشدند. نوازندگان خانم (نوازنده قارمون و قاوال) در آخر مراسم عروس را دعوت به رقص می کردند. عروس هم رقص “اوزون دره” را اجرا می کرده است. در مناطقی دیگر این رقص را فقط آقایان اجرا می کردند.

رقص اوزون دره

 منبع:

  • ویکی پدیا
  • گروه رقص آذربایجانی آیلان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید