بلاگ

تاریخچه رقص آذربایجانی

توسط درباره رقصدر 1398-06-11

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تاریخچه رقص آذربایجانی

تاریخ از دو تا سه هزار سال قبل از میلاد، شاهد حضور رقص در سرزمین آذربایجان بوده است. رقص ابتدائی، با ایماء و اشاره (پانتومیمی) که در ارتباط متقابل با محیط کار، جان گرفت و همواره تحت سلطه شرایط معیشتی قرار داشت .

قومی که با شکار حیوانات گذران زندگی می کردند، رقصی از خود به نمایش می نهادند که حرکات نرم و جذاب به کار رفته در آن رنگی از سحر و جادو داشت .

رقص آذربایجانی رقصیست که بیش از ۴۸۰ نوع رقص دارد و مدل لزگی یک نوع از آن رقصهاست که توسط مردمان قفقاز اجرا میشود .

که قدیمیترین نوع این حرکات لزگی را اولین بار لزگیها اجرا کرده اند و این به این معنی نیست که تمام این رقصها مختص لزگیها و بقیه باشد و خود لزگیها نیز رقصهای مختص آذربایجانی را هم اجرا میکنند و این رقص از هم آمیختگی سنتهای مردمان قفقاز بوجود آمده و هر کدام رقصهای نزدیک به هم و خاص خود را دارند.

رقص آذربایجانی حاصل وراثت نسل هاست. بخشی از این رقصها جزئی از مناسک دینی و بخشی دیگر جزئی از آمادگی های جنگی و دفاعی میباشد در واقع از دیر باز رقص نشانه ای از نیایش بوده است .
این نوع رقص از نوع رقص های فولکوریک است که حاصل انتقال بین نسل هاست. حرکات و انواع این نوع رقص دارای قوانین، ریتم و معانی خاص خود است قسمتی از انواع رقص تورکی آذربایجانی که اینجا فقط از آنها نمونه هایی نام می بریم. 

انواع رقص آذربایجانی

مارال / مزه لی / نابات خانیم / ناز ایلمه / نعلبکی / نه قدر قشنگسن / یوردو-یوردو / آذربایجان مارالی / آغ چیچک / آیشات / اوزومچی / اووچی / ایلک باهار / بایرام سوئیتاسی / بختوری / چوبان رقصی / داغلار گوزلی / داغلی رقصی / دیلیجان / دیاموند / ساز / شیخ شامیل / عاشق آبادی / قاراباغ یاللیسی / قاوال / قیسقانج/لزگی/ساری گلین / یالی/گولمه ای/ گزل گز/قایتاغی/گلین گتیرمه/چال چاپاق/سمنی/گلین اتلاندی/کوراوغلونون قایتارماسی/قیزلار بولاغی/قازاغی/شکی/ شالاخو/ساری باش/ خان چوبانی/چیت تومان/ جیرانی/ترکمه/ خالا باجی/میصری/واغزالی/توراجی/ توی/ پهلوانی/آلچا گولو/اوزون دره/ آواری/قاراداغی/ قاراباغی/آبایی/آسما کسمه و …

.

رقص‌های آذربایجانی از سری رقص‌های فولکلوریک است. که از نسلی به نسل بعدی منتقل و در این پروسه توسعه و شکل گرفته‌است. بعضی از این رقص‌ها در اصل جزء مراسم دینی و یا جزء از آمادگی‌های جنگی و دفاعی بوده‌است .

در هر صورت در حال حاضر از این رقص‌ها در مجالس عروسی در ایران و جمهوری آذربایجان و در برگزاری برنامه‌های ورزشی و گردهمایی‌های فرهنگی در جمهوری آذربایجان استفاده می‌شود

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”6726″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

معرفی رقصهای ملی آذربایجان

[/vc_column_text][vc_column_text]

بخش اول رقص تره کمه

رقص تره کمه از جمله رقص‌های فولکلوریک و قدیمی اهالی آذربایجان است.

تره کمه نام قبیله ای از تورکان آذربایجان است .

تره کمه ها تابستان را در ییلاق و زمستان را در قشلاق میگذراندند. و ساکن شدن آنها در زمینهای قره باغ ـ شاماخی ـ شکی معلوم است. همچنین ساخت رقص تره کمه نیز از طرف تره کمه ها معلوم بوده ولی تاریخ ساخت آن مشخص نیست.

ساکنین کهن سال و قدیمی آذربایجان اجرای رقص تره کمه را بیاد میاورند که این خود دلیلی برای اثبات این رقص بعنوان یکی از قدیمی ترین رقصهای آذربایجان است.

رقص تره کمه دریک ملودی شبیه بهم با دو واریانت مختلف موجود است، البته هردو موسیقی یکسانی دارند:

۱ – واریانت اول رقص آرام و لیریک تره کمه هاست که توسط بانوان اجرا میگردد.

۲- واریانت دوم اجرای این رقص در منطقه نخجوان و شکی است که با سرعت متوسط و بصورت جلد هم زمان توسط بانوان و مردان اجرا میگردد.

این رقص اولین بار توسط خانم امینه دلبازی اجرا گردیده که تنظیم کننده آن علی بابا عبدا…یف است .

در اجرای این رقص حرکات رقص مخصوص بانوان آذربایجانی از جمله : حرکات دست ـ سیندیرما ـ دیسکینمه مشاهده میگردد.

هم اکنون این رقص در بسیاری از مناطق آذربایجان متداول بوده و توسط گروههای حرفه­ای و آماتور رقص آذربایجانی اجرا می شود .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بخش دوم رقص قازاغی

“قازاغی” یکی از رقصهای قدیمی آذربایجان است و از نام آن پیداست که در منطقه قازاغ به وجود آمده است.

هم اکنون نیز یکی از رقصهای ملی بسیار زیبای آذربایجانی و معروف در این منطقه و سایر نقاط دیگر بوده و فراگیر شده است. و دوستاران رقص آذربایجانی را شیفته خود نموده است.

احتمال می رود که “قازاغی” رقص جنگجویان بوده و در زمان آرایش نظامی و موقع اعزام به جنگ اجرا می شده است.

در این رقص علاوه بر نیک بینی و قهرمان پروری نشانه های زیرکی و تفکر نیز مشاهده میگردد.

قازاغی رقصی تند و با جنب وجوش و پرتحرک است و نیاز به توان و انرژی زیادی از جانب رقصنده را میطلبد.

بطور کلی رقص قازاغی در انواع مختلف موجود بوده و در سازهای متنوع نواخته شده است.

ولی در سال ۱۹۳۶ میلادی آهنگ ساز برجسته و معروف اوزئیر حاجی بی اف در زمان تشکیل گروه رقص و آواز از آهنگ سازان معروف دعوت بعمل آورده. و این رقص را از دیدگاه کروگرافی مورد بررسی و بصورت فعلی تالیف نموده اند .

تا به گونه ای که در حال حاضر مشاهده می نمایید تبدیل شده است.

این رقص در برنامه گروههای حرفه ای رقص و آماتور جای خاص خود را داشته .و در اجراهای روی صحنه این رقص بصورت گروهی توسط رقاصان ماهر اجرا میگردد.

در این رقص از نظر تکنیکی و تنوع حرکات مرکب زیادی وجود دارد. که شاید لقب ماهر را بشود به رقصنده این رقص داد.

در کل جزو رقص های سنگین طبقه بندی می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”6728″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید