بلاگ

تاثیر مثبت موسیقی روی ذهن

توسط سلامتدر 1396-09-24

موسیقی تاثیر مثبتی روی ذهن دارد و باعث می شود که فرد ، در هر سنی هم باشد ، تیزهوش تر و شادتر و خلاق تر باشد .گوش دادن به موسیقی خوب است و نواختن آن خیلی بهتر می باشد .

موسیقی، چه در زمان حال و چه در گذشته، نقش مهمی در فرهنگ بشری داشته و در کل دنیا مردم واکنش های جهانی به موسیقی را تجربه می کنند.

همه ما با اینکه چگونه موسیقی روی اخلاق و رفتار فرد تاثیر گذاشته، انگیزه ی فرد را بالا برده و یا کمک می کتد تا فرد تمرکزش بالا رود آشنا هستیم.

امروزه پیشرفت در علم عصب شناسی محققان را قادر می کند تا از لحاظ کمّی تاثیر موسیقی را روی ذهن اندازه بگیرند .

یافته های آنها خیلی جالب بوده و خبرهای خوبی را برای دوستداران موسیقی در پی دارد.

موسیقی تمرین ذهنی جالبی هست که هر بخش از مغز را فعال می کند . حالا بهتر است نگاه دقیق تری به یافته های اخیر محققان در مورد تاثیر گوش دادن به موسیقی و نواختن آلات موسیقی روی ذهن داشته باشیم.

در ادامه با یافته های اخیر محققان در مورد تاثیر گوش دادن به موسیقی و نواختن آلات موسیقی روی ذهن آشنا خواهیم شد

 

۱- موسیقیدان ها ذهن بهتری دارند

محققان ذهن افراد عادی را یا افرادی که موسیقیدان هستند و بطور حرفه ای فعال می باشند مقایسه کردند. اسکن گرفته شده از ذهن این افراد نشان می دهد ذهن موسیقیدان ها خیلی متفاوت تر از افراد عادی می باشد یعنی ذهن آنها یطور قابل توجهی متقاارن می باشد.

۲- موسیقی اخلاق و رفتار فرد را بهتر می کند.

مسلم است که همه ی ما موسیقیدان حرفه ای نیستیم اما حتی گوش دادن به موسیقی نیز می تواند عملکرد کاری فرد را افزایش دهد.

گوش دادن به موسیقی در محیط کاری فرد را شادتر و خلاق تر می کند، مخصوصا اگر موسیقی توسط خود فرد انتخاب شود.

گوش دادن به موسیقی و نواختن آن باعث می شود که ترشح هورومون استرس کاهش یافته و در نتیجه استرس فرد کمتر شود. موسیقی  همچنین باعث می شود فرد قدرتمندتر و امیدوارتر شده و کنترل زندگی را در دست داشته باشد.

حتی گوش دادن به موسیقی غم انگیز هم فوایدی دارد. اگر در زندگی خود از یک دوره بحرانی رد می شوید، گوش دادن به موسیقی غم انگیز می تواند مسهل و روانپاکساز باشد.

۳- موسیقی مواد شیمیایی مغز را افزایش می دهد.

یکی از روش هایی که در آن موسیقی باعث افزایش عملکرد مغز میشود اینگونه است که تشکیل مواد شیمیایی خاص، مغز را تحریک می کند و دوپامین انتقال عصبی را افزایش می دهد و این همان ماده شیمیایی مغز است که محصول حالت روحی، خوش و شادابی می باشد.

نواختن موسیقی با دیگران و یا گوش دادن به یک موسیقی زنده باعث تحریک و آزاد شدن هورمونی بنام اکسی توسین می شود. این هورمون بعنوان مولکول اعتماد و یا مولکول اخلاق شناخته می شود چرا که کمک می کند تا ما به دیگران اعتماد کنیم.

شواهد نشان می دهد که افزایش اکسی توسین در دوستداران موسیقی باعث می شود تا آنها خیلی دست و دلبازتر و قابل اعتمادتر باشند.

۴- موسیقی قدرت یادگیری را بالا می برد.

اکثر مدارس بعلت کمبود بودجه برنامه های موسیقی خود را حذف کرده اند در حالیکه والدین و آموزگاران معتقدند که این یک اشتباه بزرگ می باشد. موسیقی، چه در مدرسه تدریس شود و چه در بیرون از مدرسه، فواید زیادی برای دانش آموزان دارد که بعضی از آنها به این ترتیب است:

  • توسعه زبانی قوی
  • افزایش IQ
  • نمره های بهتر
  • ارتباط ذهنی بیشتر و بهتر
  • افزایش هوش فضایی یا مکانی

هوش فضایی یا مکانی کمک می کند تا دانش آموزان نحوه کار کردن با اشیا را خوب درک کنند و این در رشته هایی چون معماری، مهندسی، ریاضیات و علوم کامپیوتر خیلی مهم و اساسی می باشد.

۵- تاثیر تعلیم با موسیقی روی مغز

در دهه ۱۹۹۰ تاثیر موسیقی روی مغز با تاثیر موسیقی موزارت معروف شد. در این تئوری عقیده بر این بود که گوش دادن به موسیقی موزارت باعث تیزهوش شدن فرد می شود. والدینی بودند که حتی قبل از تولد نوزادشان آهنگ موزارت را گوش می دادند تا نوزادشان از لحاظ هوشی رهن فعالتری داشته باشد.

امروزه تئوری قابل قبول این است که تعلیم با موسیقی در دوران کودکی عملکرد مغز را بهبود می بخشد ولی در مورد تعلیم با موسیقی با تعلیم موزارت چنین فرضیه ای فعلا ثابت نشده است.

یادگیری موسیقی در کودکی شکل پذیری مغز را تحریک میکند و این همان توانایی مغز در تغییر و رشد کردن می باشد.تنها نیم ساعت درس موسیقی باعث افزایش جریان خون در نیمکره سمت چپ مغز می شود.

اگر تعلیم موسیقی قبل از ۷ سالگی شروع شود رشد مغزی که انجام می گیرد میتواند در طول زندگی فرد ادامه داشته باشد.

کودکانی که در یک گروه کر با هم همخوانی میکنند نه تنها در موسیقی بلکه در تمامی دروس رضایت بخض عمل می کنند.

مطالعات زیادی روی موسیقی و ذهن در کودکان بزرگتر نیر انجام گرفته است. نتایج نشان داده است که کودکانی که دوره آموزشی موسیقی را سپری کرده اند بهتر با دیگران ارتباط برقرار می کنند، ببیشتر می خندند و واکنش مغز آنها به موسیقی خیلی ماهرانه تر می باشد.

موسیقی همچنین نسبت به دیگر فعالیت های سرگرمی  بیشتر ما را در مقابل مشکلات حافظه محافظت می کند.

۶- چگونه موسیقی درمانی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد؟

گوش دادن به موسیقی حتی اگر برای تفریح باشد فواید زیادی روی ذهن دارد اما وقتی پزشکان و متخصصان صلاح می بینند ما می توانیم از موسیقی برای درمان نیز استفاده کنیم.

تغییرات قابل توجهی در پیام دهنده های عصبی بعد از دوره درمان با موسیقی دیده می شود. تحقیقات ثابت کرده که موسیقی درمانی برای افرادی که مبتلا به اوتیسم، زوال عقل، آلزایمر، درد مزمن، ضربه روحی و دیگر ناهنجاری های روانی شامل افسردگی خیلی مفید می باشد.

تاثیراتی که موسیقی درمانی می تواند داشته باشد از این قبیل هستند:

بهبود اخلاق و رفتار، افزایش تمرکز و انگیزه، کاهش استرس و اضطراب و کاهش عصبانیت و ناامیدی می باشد.

 

۷- روش جالب درمان بیماران آلزایمری با استفاده از موسیقی درمانی

یکی از نتایج موفقیت آمیزی که موسیقی درمانی داشته در مورد تاثیر فوق العاده ای بود که روی زندگی بیماران آلزایمری داشته است.

چون بیماران آلزایمری حاد توانایی ارتباط با دیگران را از دست می دهند و نمی توانند بطور کامل صحبت کنند اما موسیقی درمانی در بهبود چنین بیمارانی خیلی موفق عمل کرده، تا جایی که وقتی به این بیماران موسیقی که از قبل آشنا بودند پخش می شد آنها خیلی خوشحال شده و با موسیقی همخوانی کرده اند.

پرستاران و اعضای خانواده چنین بیمارانی اظهار می کردند که موسیقی درمانی بهترین زمان از یک روز چنین بیمارانی می باشد.

موسیقی درمانی فراتر از فقط به یاد آوردن را برای بیماران آلزایمری فراهم می سازد.

موسیقی درمانی کمک می کند تا افسردگی و استرس و اضطراب بیماران کاهش یافته و با بهبود عملکرد مغز کلا کیفیت زندگی آنها بالا رود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید