بلاگ

تاثیر رقص بر سلامتی

توسط سلامتدر 1395-05-30

رقصیدن با موسیقی به قدیمی ترین غریزه ی ذاتی ما برمی گردد. رقص، از بدو زمانی که بشر پا بر این کره ی خاکی گذاشت، جزئی جدا نشدنی از فرهنگ بوده است. این جنب و جوش و حرکات زیبا، علاوه بر اینکه تفریح جالبی است و بر جسم و فکر ما تاثیر فوق العاده ای میگذارد، حواس بینایی، شنوایی و بساوایی را نیز تقویت می کند. در این مقاله سعی بر آن شده است که به تاثیر رقص بر سلامتی به طور مفصل پرداخته شود.

متخصصین هموراه پیشنهاد میکنند که برای سلامت ماندن، هر کس حداقل پنج بار در هفته، به مدت ۳۰ دقیقه در فعالیت های فیزیکی با شدت متوسط شرکت کنند. زیرا این حرکات ضربان قلب و تنفس شما را افزایش داده و بدن شما را گرم می کند. لازم نیست حتماً به نفس نفس زدن بیفتید و شُر و شُر عرق بریزید. همین که بتوانید ۳۰ دقیقه این حرکات را ادامه دهید کافی است. رقص نیز جزئی از این فعالیت های فیزیکی میباشد.

اکثر سبک های رقص، حتی نوع آرام آن، شدتی تقریباً برابر با ۳ مایل در ساعت پیاده روی متوسط دارد. افرادی که حتی در چهاردیواری یک اتاق به تنهایی می رقصند، ضرر نمی کنند، چون با این کار  ضربان قلب و تنفسشان را بالا می برند. رقصیدن به طور مداوم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، فشار خون بالا، دیابت نوع دوم و سرطان را کاهش می دهد. در ادامه به مواردی می \ردازیم که به وضوح تاثیر رقص بر سلامتی را نمایان می سازد.

کالری سوزی بالا

رقص همچنین باعث خوش هیکل و لاغر ماندن شما نیز می شود. با بالا رفتن سن، جلوگیری از اضافه وزن کار بسیار مشکلی می شود چون بالا رفتن سن با کاهش حجم عضلانی و افزایش حجم چربی بدن مرتبط است. اما یکی از فواید رقصیدن، کالری سوزی آن است. در یک جلسه ۳۰ دقیقه ای رقص، یک فرد متوسط با وزن ۶۰ کیلوگرم حداقل ۹۹ کالری خواهد سوزاند. البته شدت کالری سوزی در سبک رقص های مختلف متغیر است. با رقص های پر جنب و جوش تر به طور قطع میزان بیشتری کالری خواهید سوزاند و سلامتی بدن شما تضمین می شود.

استخوانها و مفاصل قوی تر

رقصیدن احتمال ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد، به این دلیل که گام های رقص بر استخوانها فشاری وارد می کند که کمک می کند تا مستحکم و متراکم بمانند. هرچه استخوانهای شما متراکم تر باشند، استحکام و قدرت بیشتری خواهند داشت و در مواقع افتادن یا زمین خوردن کمتر دچار شکستگی می شوند. علاوه بر این موضوع، رقص از ورم مفاصل جلوگیری می کند و بدن سالم تری را برای شما به ارمغان می آورد.

فردی فعال و با نشاط

جنب و جوش رقص فرد را به تکاپو می اندازد و حفظ تعادل و هماهنگی هنگام رقص، قدرت بدنی او را افزایش می دهد. این مسئله باعث می شود که افراد در زندگی روزمره نیز راحت تر بتوانند تعادل خود را حفظ کنند و کمتر زمین بخورند و همچنین پر جنب و جوش تر و فعالتر شوند.

فواید ذهنی

رقص های پر جنب و جوش و تند، مغز را نیز همانند جسم فعال نگاه می دارد. ورزش با افزایش گردش خون باعث می شود اکسیژن راحت تر و سریعتر به مغز برسد. همچنین یادگیری حرکات مختلف و گام های دشوار رقص، ذهن را به تکاپو وا میدارد. محققین دریافته اند که رقص از بروز بیماری آلزایمر و جنون جلوگیری می کند.

ورزش نه تنها زوال مغز را کندتر می کند، بلکه قدرت مغز را نیز افزایش می دهد.

فواید اجتماعی

یکی دیگر از فواید عالی رقص، درمورد زندگی اجتماعی است. با اینکه تنهایی رقصیدن هم فواید کافی برای سلامتی شما دارد، اما رقص گروهی و دو نفره باعث می شود علاوه بر این فواید جسمانی، روحتان را نیز با پیدا کردن دوستی های تازه یا مستحکم تر کردن دوستی های گذشته تقویت کنید. احساس عضویت داشتن در یک جمع، گروه یا اجتماع، یکی از کلیدهای رسیدن به زندگی سعادتمندانه است. اگر موقعیت مهمانی رفتن برایتان پیش نمی آید، می توانید با شرکت در کلاسهای رقص، از این فایده ی این ورزش زیبا و ریتمیک نیز استفاده ببرید.

روحیه ای با نشاط و قوی

اکثر سبک های رقص فواید زیادی برای تمدد اعصاب دارند. هنگام رقص می توانید ذهنتان را به هر کجا که دوست دارید پرواز دهید و به آرامش درونی برسید. محققین دریافته اند که رقصیدن مداوم، از بروز بیماری های روانی مثل افسردگی جلوگیری به عمل می آورد. همچنین فرد با یادگرفتن حرکات و گام های دشوار رقص، به احساس موفقیت دست می یابد که برای تقویت روحیه و اعتماد به نفس عالی است.

هنوز برای رفتن به کلاس رقص دیر نشده است!

با توجه به شدت تاثیر رقص بر سلامتی جسمی و روحی انسان، بی شک شما هم ترغیب به پیوستن به این گروه عظیم هنری در این عرصه شده اید و علاقه تان به رقصیدن چند برابر شده است و دوست دارید از کوچکترین زمان ممکن نیز برای این ورزش فوق العاده استفاده کنید. اما چرا به تنهایی؟ با شرکت در کلاسهای رقص می توانید هم دوستان جدید پیدا کنید، و هم قوانین رقص را اصولی بیاموزید. پس از همین امروز اقدام کنید.

 

منبع: www.mardoman.net

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید